Beiuş: 22 - 28 mai 2017

Program

Beiuş: 22 - 28 mai 2017

Luni, 22 mai, ora 21:00

Liceenii

Scenariu : George Şovu;

Regie : Nicolae Corjos;

Cu : Ştefan Bănică jr., Mihai Constantin, Oana Sârbu, Cesonia Postelnicu, Tudor Petruţ, Tamara Buciuceanu-Botez, Ion Caramitru, Silviu Stănculescu, Dorina Lazăr, Sebastian Papaiani, Cristina Deleanu, Iarina Demian, Liviu Crăciun, Mihai Mereuţă, Cătălin Păduraru.

Proiecţie în aer liber în Parcul „Mihai Eminescu” Beiuş | intrare liberă.

Marţi, 23 mai, ora 21:00

Cucoana Chiriţa

Scenariu : Draga Olteanu Matei, adaptare după piesele lui Vasile Alecsandri;

Regie : Mircea Drăgan;

Cu : Draga Olteanu Matei, Jean Constantin, Dem Radulescu, Iurie Darie, Cezara Dafinescu, Rodica Popescu Bitănescu, Florin Piersic Jr., Adrian Păduraru, Adriana Şchiopu, Ileana Stana Ionescu, Ştefan Tapalagă, Dumitru Rucareanu, Cornel Vulpe, Teofil Valcu, Marian Hudac, Dionisie Vitcu.

Proiecţie în aer liber în Parcul „Mihai Eminescu” Beiuş | intrare liberă.

Miercuri, 24 mai, ora 10:00

Mama

Scenariu : Vasilica Istrate, după basmul “Capra cu trei iezi” de Ion Creangă;

Regie : Elisabeta Bostan;

Cu : Liudmila Gurchenko, Florian Pitiş, Mihail Boiarsky, George Mihăiţă, Violeta Andrei, Oleg Popov, Lulu Mihăescu, Timur Asaliev, Paula Rădulescu, Vasile Mentyel, Savelii Kravalov, Valentin Manohin.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Miercuri, 24 mai, ora 12:00

De-as fi Harap - Alb

Scenariu : Ion Popescu-Gopo;

Regie : Ion Popescu-Gopo;

Cu : Florin Piersic, Lica Gheorghiu, Cristea Avram, Irina Petrescu, George Demetru, Eugenia Popovici, Fory Etterle, Emil Botta, Liliana Tomescu, Puiu Călinescu, Florin Vasiliu, Mircea Bogdan, Viorel Manta, Septimiu Sever, Constantin Codrescu.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Miercuri, 24 mai, ora 17:00

Moromeţii

Scenariu : Stere Gulea;

Regie : Stere Gulea;

Cu : Victor Rebengiuc, Luminiţa Gheorghiu, Teodora Mareş, Florin Zamfirescu, Dorel Vişan, Gina Patrichi, Mitică Popescu, Emilia Popescu, Ionel Mihăilescu, Radu Amzulescu, Constantin Chiriac, Petre Gheorghiu, Dan Bădărău, Constantin Cojocaru.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Joi, 25 mai, ora 10:00

Veronica

Scenariu : Elisabeta Bostan, Vasilica Istrate;

Regie : Elisabeta Bostan;

Cu : Lulu Mihăescu, Margareta Pâslaru, Dem Radulescu, Vasilica Tastaman, Angela Moldovan, George Mihăiţă.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Joi, 25 mai, ora 12:00

Declaraţie de dragoste

Scenariu : George Şovu ;

Regie : George Şovu;

Cu : Adrian Păduraru, Teodora Mareş, Carmen Enea, Ion Caramitru, Tamara Buciuceanu-Botez, Adela Mărculescu, Constantin Diplan, Florin Chiriac, Dorel Vişan, Mioara Ifrim, Lucian Nuţă, Andrei Duban.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Joi, 25 mai, ora 21:00

Masca de argint

Scenariu : Nicolae Mihail, Eugen Barbu;

Regie : Gheorghe Vitanidis;

Cu : Florin Piersic, Marga Barbu, Alexandru Repan, Szoby Cseh, Ion Besoiu, Anna Széles, George Alexandru, Olga Delia Mateescu, Marin Moraru, Ovidiu Iuliu Moldovan, Jean Constantin, George Motoi, Mihai Mereuţă, Coca Andronescu, Traian Stănescu, Constantin Codrescu.

Proiecţie în aer liber în Parcul „Mihai Eminescu” Beiuş | intrare liberă.

Vineri, 26 mai, ora 10:00

Dumbrava minunată

Scenariu : Draga Olteanu Matei, după nuvela cu acelaşi titlu de Mihail Sadoveanu;

Regie : Gheorghe Naghi;

Cu : Draga Olteanu Matei, Maria Ploae, Florina Cercel, Olga Delia Mateescu, Ernest Maftei, Diana Muscă, Elena Drăgoi, Matei Alexandru, Cezara Dafinescu, Adela Mărculescu, Rodica Popescu Bitănescu, Aimee Iacobescu, Ileana Stana Ionescu.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Vineri, 26 mai, ora 12:00

Două loturi

Scenariu : Jean Georgescu, Aurel Miheleş, Gheorghe Naghi;

Regie : Aurel Miheleş, Gheorghe Naghi;

Cu : Grigore Vasiliu-Birlic, Dorina Done, Marcel Anghelescu, Alexandru Giugaru, Ion Iancovescu, Remus Ionaşcu, Mircea Constantinescu, Margareta Pogonat, Medinée Şerban, Carmen Manolescu, Karol Kron.

Proiecţie în Casa de Cultură „Ioan Ciordaş” | intrare liberă.

Vineri, 26 mai, ora 21:00

Cel mai iubit dintre pământeni

Scenariu : Şerban Marinescu;

Regie : Şerban Marinescu;

Cu : Ştefan Iordache, Mircea Albulescu, Gheorghe Dinică, Victor Rebengiuc, Maia Morgenstern, George Constantin, Tora Vasilescu, Mariana Mihuţ, Dorel Vişan, Colea Răutu, Ileana Predescu, Valentin Uritescu.

Proiecţie în aer liber în Parcul „Mihai Eminescu” Beiuş | intrare liberă.

Sâmbătă, 27 mai, ora 21:00

Ion – Blestemul pământului, blestemul iubirii

Scenariu : Mircea Mureşan;

Regie : Titus Popovici;

Cu : Şerban Ionescu, Ioana Crăciunescu, Sorina Stănculescu, Petre Gheorghiu, Leopoldina Bălănuţă, Valentin Teodosiu, Tamara Buciuceanu, Ion Besoiu, Catrinel Dumitrescu, Dan Nuţu, Valeria Seciu, Octavian Cotescu, Costel Constantin, Mircea Hîndoreanu, Romeo Pop, Rodica Negrea, Ion Hidişan, Jean Lorin Florescu, Zepi Alşec, Nae Floca-Acileni, Dan Nasta, Livia Baba, Hans Pomarius, Petre Gheorghiu-Goe, Avram Besoiu, Teodor Portărescu, Ion Porsilă, Ion Grappini, Rodica Mureşan, Petre Vasilescu, Mircea Cruceanu, Radu Basarab.

Proiecţie în aer liber în Parcul „Mihai Eminescu” Beiuş | intrare liberă.

Duminică, 28 mai, ora 21:00

Nea Mărin Miliardar

Scenariu : Amza Pellea, Vintilă Corbul, Eugen Burada;

Regie : Sergiu Nicolaescu;

Cu : Amza Pellea, Draga Olteanu Matei, Jean Constantin, Ştefan Mihăilescu Brăila, Sebastian Papaiani, Puiu Călinescu, Stela Popescu, Ştefan Bănică, Vasilica Tastaman, Hamdi Cerchez, Adina Popescu, Ştefan Thuri, Brânduşa Marioţeanu, Corneliu Gârbea, Mircea Albulescu, Colea Răutu, Gil Dobrică, Alexandru Dobrescu, Mihai Mălaimare, Mariana Cerconi, Ion Poliyache, Dan Tufaru, Vladimir Găitan, Camelia Zorlescu, George Paul Avram, Rodica Mandache, Victor Ştrengaru, Petre Lupu, Rudi Rosenfeld, Ion Colan, Lazăr Laurenţiu, Mircea Creţu, Tamara Popescu.

Proiecţie în aer liber în Parcul „Mihai Eminescu” Beiuş | intrare liberă.