Hunedoara: 25 - 27 august 2017

Caravana Filmului Românesc
poposeşte la Fălticeni
9 – 11 august

 

Timp de trei zile, Fălticeniul va fi gazda unui eveniment special, o  întâlnire, nostalgică pentru unii, inedită pentru alţii (în special pentru cei mai tineri), cu marii actori ai scenei şi filmului clasic românesc.

 

CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC – Capodopere ale cinematografiei naţionale va poposi, aşadar, în perioada 9 – 11 august la Fălticeni, dulce urbe a Moldovei, care a dat, de-a lungul vremii, spirite înalte ce şi-au pus amprenta asupra lumii noastre culturale. Şi, dacă ar fi să amintim pe cineva, nu trebuie să uităm familia Lovinescu sau actorii Grigore Vasiliu Birlic şi Jules Cazaban, de exemplu.

 

De altfel, Fălticenii, ca întreaga Moldovă, este un loc care respiră istorie, apelul la memorie fiind un exerciţiu aproape firesc în acest spaţiu.

 

Memoriei se adresează şi CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC – Capodopere ale cinematografiei naţionale,  care va oferi publicului, la o calitate audio şi video de excepţie, cele mai îndrăgite filme clasice româneşti, mari creaţii cinematografice şi remarcabile roluri realizate de actorii români, înainte de 1989.

 

În acelaşi timp, dorind să păstreze legătura cu prezentul şi asumându-şi şi un rol educaţional, CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC îşi propune să familiarizeze tânăra generaţie cu producţii cinematografice realizate înainte de actualele succese ale noului val de regizori.

 

Şi astfel, la proiecţiile în aer liber de la Fălticeni, care vor avea loc în Piaţa Nada Florilor (de la ora 21.00), sau la cele de la Centrul Cultural „Grigore Vasiliu Birlic” (de la ora 17.00), publicul va putea să îi vadă sau să îi revadă pe Victor Rebengiuc, Toma Caragiu, Gina Patrichi, Octavian Cotescu, Florin Piersic, Carmen Stănescu, Draga Olteanu-Matei şi mulţi alţii. Cu siguranţă, acestea vor fi momente de încântare autentică şi de amuzament.

Intrarea la toate proiecţiile este liberă!

***

CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC – Capodopere ale cinematografiei naţionale este organizată de MDV AUDIO STUDIO şi Fundaţia „Filmul Românesc”, cu sprijinul Consiliului Naţional al Cinematografiei şi al Uniunii Cineaştilor din România, în parteneriat cu Asociaţia Municipiilor din România, ABBIS Studio/Mitra Film, Primăria Municipiului Fălticeni, Consiliul Judeţean Constanţa şi Fundaţia Fantasio, Primăria Municipiului Ploieşti, Primăria Municipiului Oneşti. 

Parteneri locali: Promoart, Colegiul Tehnic “Mihai Băcescu” Fălticeni, Colegiul “Vasile Lovinescu”

Parteneri media: Cinefan, CinemaRx, Urban Things, Gratuitor

Parteneri media locali: Crai nou, Cronica de Fălticeni, Monitorul de Suceava, News Fălticeni, Viva FM, Ziaruldepenet.ro

 

Website: www.caravanafilm.ro

Persoană de contact: Roxana Buşu, PR Caravana filmului românesc

e-mail: office@caravanafilm.ro

tel: 0722.474.379 / 0754.055.784

 

 

PROGRAM PROIECŢII – PIAŢA NADA FLORILOR

 

VINERI, 9 august

 

Ora 21.00: DUIOS ANASTASIA TRECEA

Scenariu: Dumitru Radu Popescu; Regie: Alexandru Tatos; Cu: Anda Onesa, Amza Pellea, Tarr Lászlo, Biró Levente, Cristian Ghiţă, Răzvan Onesa, Cătălin Ciornei

 

Ora 23.00: DRUMUL CÂINILOR

Scenariu: Ion Lăcrănjan, după romanul său Drumul câinelui; Regie: Laurenţiu Damian; Cu: Mircea Albulescu, Dan Condurache, George Alexandru, Olga Tudorache, Luminiţa Gheorghiu, Valentin Uritescu, Dorel Vişan, Ernest Maftei

 

 

SÂMBĂTA, 10 august

 

Ora 21.00: MASCA DE ARGINT

Scenariu:  Nicolae Mihail, Eugen Barbu; Regie: Gheorghe Vitanidis; Cu: Florin Piersic,  Marga Barbu, Alexandru Repan, Szoby Cseh, Ion Besoiu, Anna Széles, George Alexandru, Olga Delia Mateescu, Marin Moraru, Ovidiu Iuliu Moldovan, Jean Constantin, George Motoi, Mihai Mereuţă, Coca Andronescu, Traian Stănescu, Constantin Codrescu

 

Ora 23.00: COLIERUL DE TURCOAZE

Scenariu: Nicolae Mihail, Eugen Barbu; Regie: Gheorghe Vitanidis; Cu: Florin Piersic, Marga Barbu, Szoby Cseh, Alexandru Repan, Ion Besoiu, Traian Stănescu, George Motoi, Jean Constantin, Constantin Codrescu, David Ohanesian, Corado Negreanu, Jean Lorin Florescu, Marina Procopie, Alexandru Arşinel, Olga Delia Mateescu, Rodica Popescu-Bitănescu

 

 

DUMINICĂ, 11 august

 

Ora 21.00: SALTIMBANCII

Scenariu: Vasilica Istrate, după romanul “Fram, ursul polar” de Cezar Petrescu; Regie: Elisabeta Bostan; Cu: Octavian Cotescu, Carmen Galin, Aurel Iosefini, Adrian Vâlcu, Gina Patrichi, Violeta Andrei, Dem Rădulescu, Rudy Rosenfeld, George Mihăiţă, Angela Moldovan

 

***

PROGRAM PROIECŢII – CENTRUL CULTURAL „GRIGORE VASILIU BIRLIC”

 

VINERI, 9 august

 

Ora 17.00: MAMA

Scenariu: Vasilica Istrate, după basmul “Capra cu trei iezi” de Ion Creangă, Regie: Elisabeta Bostan;  Cu: Liudmila Gurchenko, Florian Pitiş,  Mihail Boiarsky, George Mihăiţă, Violeta Andrei, Oleg Popov, Lulu Mihăescu, Timur Asaliev, Paula Rădulescu, Vasile Mentyel, Savelii Kravalov, Valentin Manohin

 

Ora 19.00: BUZDUGANUL CU TREI PECEŢI

Scenariu: Eugen Mandric; Regie: Constantin Vaeni; Cu: Victor Rebengiuc, Toma Caragiu, Vasile Niţulescu, Ştefan Sileanu, Olga Bucătaru, Cornel Coman, Ovidiu Iuliu Moldovan, George Motoi, Ferenc Fábian, Ştefan Velniciuc, Ferencz Bencze, Constantin Fugaşin, Cornel Nicoară, Ernest Maftei, Ovidiu Iuliu Moldovan, Iurie Darie

 

 

SÂMBĂTA, 10 august

 

Ora 17.00: Amintiri din copilărie

Scenariu: Elisabeta Bostan, după opera omonimă a lui Ion Creangă;  Regie: Elisabeta Bostan; Cu: Ştefan Ciobotăraşu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruţ, Nicolae Veniaş, Mircea Constantinescu, Costache Sava, Eliza Petrăchescu

 

Ora 19.00: Fraţii Jderi

Scenariu: Profira Sadoveanu, Constantin Mitru, Mircea Drăgan; Regie: Mircea Drăgan;Cu: Gheorghe Cozorici, Ştefan Velniciuc, George Calboreanu, Toma Dimitriu, Geo Barton, Emanoil Petruţ, Sandina Stan, Sebastian Papaiani, Iurie Darie, Florin Piersic, Marcel Anghelescu, George Motoi, Ioana Drăgan, Valeria Marian, Carmen Stănescu, Draga Olteanu-Matei, Vasilica Tastaman, Jean Constantin, Dem Rădulescu, Colea Răutu, Gheorghe Dinică, Puiu Călinescu, Alexandru Giugaru, Marcel Anghelescu

 

 

DUMINICĂ, 11 august

 

Ora 17.00: Tinereţe fără bătrâneţe

Scenariu: Elisabeta Bostan, după basmul omonim al lui Petre Ispirescu şi alte basme populare; Regie: Elisabeta Bostan; Cu: Emanoil Petruţ, Anna Széles, Mircea Breazu, Carmen Stănescu, Ion Tugearu, Nicolae Secăreanu, Nicolae Brancomir

 

Ora 19.00: Neamul Şoimăreştilor

Scenariu: Alexandru Struţeanu, Constantin Mitru; Regie: Mircea Drăgan; Cu: George Calboreanu, Ştefan Ciubotăraşu, Colea Răutu, Dina Cocea, Mihai Boghiţă, Amza Pellea, Ion Besoiu, Ana Maria Nicolau, Ernest Maftei, Dem Rădulescu, Fory Etterle, Florin Piersic, Constantin Lungeanu, Ioana Drăgan, Dorin Sireteanu